Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich

Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich

Według tytułu mogłoby się wydawać, że to tylko jeden koncert, ale tak nie jest. Koncertów Noworocznych wykonywanych przez filharmoników wiedeńskich odbyło się już 80, począwszy od 1939 roku. Co roku, 1 stycznia (z wyjątkiem pierwszego koncertu, który odbył się w sylwestra 1939 r.) muzycy orkiestrowi grają koncert dla publiczności zgromadzonej w wiedeńskiej Filharmonii, a także dla milionów ludzi na świecie, koncert noworoczny jest transmitowany do prawie stu krajów świata.

W repertuarze przewijają się przede wszystkim utwory rodziny Straussów (Johanna Straussa ojca i syna oraz Józefa i Eduarda), ale prezentowane są też utwory innych kompozytorów. Sam Koncert wzbogacany bywa występami zespołu baletowego Opery Wiedeńskiej, którego występy są nagrane wcześniej i widoczne jedynie dla widzów przed telewizorami.

Najwyższa ranga Koncertu wynika także z faktu, że biorą w nim udział Filharmonicy Wiedeńscy, którzy są wirtuozami, należącymi do pierwszej ligi muzyków międzynarodowych scen. Nie inaczej jest w przypadku dyrygentów. Tradycją jest, aby co roku kto inny prowadził orkiestrę np. Mariss Jansons (2016), Gustavo Dudamel (2017), Riccardo Muti (2018), Christian Thielemann (2019) i Andris Nelsons (2020). Zaproszenie do Koncertu Noworocznego jest dla każdego dyrygenta niezwykłym wyróżnieniem. Przyjemnym i żartobliwym elementem każdego Koncertu jest muzyczna zabawa z publicznością, którą także prowadzi i inicjuje dyrygent podczas trwania kilku utworów. Stałym punktem programu jest też wykonywanie walca “Nad pięknym modrym Dunajem” oraz dyrygowanie brawami publiczności zgromadzonej w Złotej Sali podczas “Marsza Radetzky’ego”.

Z okazji Koncertu Noworocznego ta wybudowana na wzór antyczny sala ozdabiana jest imponującą kwiatową dekoracją. Od 1980 roku kwiaty były tradycyjnie dostarczane w darze od włoskiego miasta San Remo, lecz już od czterech lat za przystrojenie sali odpowiada Vienna City Gardens.

Począwszy od roku 1959 Koncert transmitowany jest przez liczne stacje radiowe (m.in. przez Program Drugi Polskiego Radia) i telewizyjnie, w tym przez Telewizję Polską, dla której komentatorem tego koncertu od kilku dziesięcioleci był Bogusław Kaczyński. Złota Sala Musikverein ma oczywiście ograniczoną liczbę miejsc, a zdobycie biletów na to wydarzenie graniczy z cudem. Nic dziwnego, ponieważ chyba każdy meloman chciałby w tak uroczysty i wyjątkowy sposób rozpocząć nowy rok.

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły