Mumford & Sons - amerykański folk z Wielkiej Brytanii

Mumford & Sons - amerykański folk z Wielkiej Brytanii

Mumford & Sons, jedna z najbardziej rozpoznawalnych grup reprezentujących styl English folk revival, odniosła międzynarodowy sukces głównie dzięki swojemu niepowtarzalnemu stylowi łączącemu inspiracje amerykańskim folkiem lat 50-tych i współczesnym rockiem.

Mumford & Sons założone zostało w 2007 roku przez Marcusa Mumforda, wokalistę i gitarzystę zespołu, oraz Winstona Marshalla (banjo), Bena Lovetta (wokal/klawisze) oraz Teda Dwane (wokal/kontrabas). Nazwa, jak tłumaczył Ben Lovett, nawiązuje do “staroświeckiego biznesu rodzinnego”, zawierając nazwisko Mumforda jako najbardziej widocznego członka zespołu.

Początki i amerykańskie inspiracje

Grupa działała początkowo na terenie zachodniego Londynu, w tym samym czasie co kilka innych zespołów i artystów tworzącym w podobnym stylu (m.in. Noah and the Whale, Laura Marling czy Johnny Flynn). Właśnie w stolicy Wielkiej Brytanii zrodziła się w tym okresie prawdziwie mocna scena folkowa, z licznymi wspierającymi się wzajemnie artystami.

Wśród swoich muzycznych inspiracji Mumford & Sons wymieniają m.in. zespół Old Crow Medicine Show, którego Marcus Mumford słuchał jako nastolatek, oraz soundtrack do filmu “Bracie gdzie jesteś” braci Coen. Właśnie utwory takie jak “Man of Constant Sorrow” czy “Wagon Wheel” wzbudziły w członkach zespołu miłość do amerykańskiego folkloru i muzyki country.

Instrumentalny misz-masz

Główne instrumenty, jakich używają Mumford & Sons w swoich utworach, to gitara, banjo, pianino i kontrabas, nie wahają się jednak eksperymentować z perkusją, wiolonczelą czy gitarą basową. Na występach live wspiera ich czasem Tom Hobden z Noah and the Whale, grający na skrzypcach, oraz Nick Etwell z Filthy Six grający na trąbce i skrzydłówce.

Właśnie wszechstronność muzyczna, odwaga w łączeniu stylów i rockowa energia na koncertach przyczyniły się do popularności zespołu. Mumford & Sons zdobyło także wiele nagród i wyróżnień, m.in. BRIT Award w 2011 roku za najlepszą płytę dla ich debiutanckiego krążka “Sigh No More”, który okazał się olbrzymim sukcesem. Zamieszczony na nim utwór “The Cave” był nominowany do 4 nagród Grammy (uważanej za odpowiednik Oscara w muzyce). “Sigh No More” znalazło się na drugim miejscu najczęściej kupowanych albumów 2011 w Wielkiej Brytanii.

Zespół wydał do tej pory 4 płyty: oprócz “Sigh No More” ukazały się jeszcze “Babel” (2012) i “Wilder Minds” ( 2015). Ostatnia, “Delta”, ukazała się w listopadzie 2018 roku.


 

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły