Gitara - jak stroić?

Gitara - jak stroić?

Masz już swoją pierwszą gitarę, ale w sklepie jej nie nastrojono, a ty nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać. Jak samodzielnie nastroić gitarę? Czemu gitara nie stroi? Podpowiadamy i mówimy, o czym musisz wiedzieć, zanim zaczniesz grać.

Nie ma nic gorszego w muzyce niż nienastrojony instrument - gitara brzęczy, wydaje dziwne dźwięki, słuchacze krzywią się, a nam odechciewa się nauki już na samym początku.

Na szczęście strojenie gitary wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Na rynku istnieje szeroka oferta elektronicznych stroików, które w tym pomogą. Można także zrobić to ze słuchu, wspomagając się nagraniami w internecie, prezentującymi poprawnie brzmiący instrument.

Strojenie gitary - o czym musisz wiedzieć?

Przede wszystkim na początek naucz się nazw strun. Pomoże ci to też później, podczas nauki gry.

Kiedy trzymasz gitarę przed sobą, tak, jakbyś miał na niej zaraz zagrać, spójrz na dolną strunę, która wydaje najwyższy dźwięk.

Ta struna nazywa się struną E.

Kolejna licząc od góry struna nosi nazwę H w terminologii europejskiej, choć możesz się też spotkać z nazwą struna B (terminologia anglosaska).

Następne struny noszą nazwy kolejno: G, D, A i znowu E

Strojenie gitary bez stroika

Strojenie “na sucho”, bez użycia pomocy w postaci elektronicznego stroika, zacznij od górnej struny E6 (tej o najniższej barwie dźwięku). Zagraj tylko ten dźwięk i wsłuchaj się w niego dokładnie.

Następnie odtwórz nagranie, w którym instrument jest poprawnie nastrojony. Jeśli grasz już na jakimś innym instrumencie, możesz też go wykorzystać jako punkt odniesienia, choć dla osoby o niewykształconym jeszcze słuchu muzycznym będzie bardzo ciężko złapać podobieństwo dźwięków.

Aby dostosować dźwięk naszej gitary do poprawnie brzmiącego instrumentu, należy dokręcić klucz - jeśli nasza gitara stroi za nisko, i odkręcić - jeśli za wysoko (tzn. jeśli nasza gitara gra za niski lub za wysoki dźwięk względem punktu odniesienia).

Następnie stroimy kolejną strunę H. Przyciskamy palec na piątym progu struny E6, którą właśnie stroiliśmy. Ten dźwięk oraz “pusta” struna H powinny być takie same. Dokręcamy lub odkręcamy klucz do momentu uzyskania zadowalającego efektu. Podobnie jest z następnymi strunami.

Struna G jest wyjątkiem - jej dźwięk, gdy grana jest pusta, odpowiada dźwiękowi struny wyżej (H) na czwartym progu. Dźwięk wszystkich pozostałych odpowiada dźwiękowi struny wyżej na piątym progu.

Strojenie gitary - stroik elektroniczny, programy komputerowe

Stroik elektroniczny to przydatne urządzenie, które możemy dokupić za niewielkie pieniądze, lub też skorzystanie z programu komputerowego i mikrofonu. W przypadku stroika elektronicznego wystarczy kręcić kluczem tak długo, aż na ekranie pojawi się informacja świadcząca o dobrej częstotliwości dźwięku.

Nasza gitara jest już teraz nastrojona i możemy przystąpić do nauki! Pamiętajmy tylko, że nasz instrument w miarę używania będzie się rozstrajał i trzeba będzie powyższy proces powtórzyć ponownie. Róbmy to regularnie - w końcu chcemy też ćwiczyć swój słuch, a grając na wadliwie nastrojonym instrumencie możemy nabrać błędnych nawyków.

 

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły