Co to jest metronom?

Co to jest metronom?

Ten muzyczny zegar nie odmierza jednej jednostki czasu (tak jak standardowe zegary odliczają najmniejsze jednostki czasu czyli sekundy), ale daje użytkownikowi możliwość wyboru, jaka jednostka czasu będzie odmierzana.

Co to jest metronom?

Pierwszy metronom został zbudowany w 1815 roku przez wiedeńskiego zegarmistrza Johanna Mältzela. Skala metronomu pozwala wybrać wartości zwykle od 40 do 208 uderzeń na minutę. Metronom wystukuje na ogół podstawową jednostkę metryczną: ósemkę w takcie 3/8, ćwiartkę w metrum 2/4 itd. Metronom to urządzenie do mechanicznego i precyzyjnego odmierzania równych odcinków czasu, co sygnalizowane jest rozmaitymi sygnałami akustycznymi: stukiem, dzwonkiem, dźwiękami generowanymi elektronicznie. Metronom jest urządzeniem pomocniczym, które sygnalizuje równe odstępy czasowe po to, aby muzyk stale grał w określonym tempie, nie przyspieszał i nie zwalniał według swojego własnego uznania. Charakterystyczny sygnał stuknięcia słychać w stałych odstępach czasu, gdy wahadło jest w zupełnym pionie, pośrodku metronomu.

Rodzaje metronomów

Jest kilka rodzajów metronomu – są te klasyczne, które nakręca się ręką, jak stare zegary, oraz metronomy nowocześniejsze, elektroniczne. Tradycyjne mają dość ograniczone funkcje, można w nich jedynie regulować tempo, w jakim czasie wahadło się wychyla za pomocą przesuwnego ciężarka (im krótsze ramię wahadła, tym szybciej się ono porusza). Metronomy elektroniczne muszą być, rzecz jasna, zasilane baterią. W tego typu metronomach, o okresie generowania impulsów decydują układy elektroniczne. Oprócz tego, że można w nich regulować tempo, posiadają często więcej funkcji. Istnieją także aplikacje, które mają za zadanie odmierzać czas, jak metronom. Niestety jednak nie są one zbyt przydatne, ponieważ są bardzo wrażliwe na wahania napięcia w komputerach czy smartfonach. Wbrew pozorom, najbardziej precyzyjny zawsze będzie metronom tradycyjny.

Metronom cyfrowy czy mechaniczny?

Zaletą metronomu cyfrowego będzie z pewnością to, że posiada więcej funkcji niż ten standardowy. Szczególnie dla perkusistów przydatna będzie pewnie funkcja, która pomoże wyćwiczyć równomierne przyspieszanie. To ćwiczenie ma duże zastosowanie zwłaszcza wśród perkusistów, którzy często na werblu wykonują tremolo, zaczynając od tempa średniego, rozwijając i zwiększając jego prędkość do tempa bardzo szybkiego. Jest też oczywiście odwrotna funkcja, która umożliwia stopniowe, rytmiczne zwalnianie. Standardem wśród metronomów elektronicznych jest wyjście słuchawkowe, które przyda się przede wszystkim tym, których instrumenty są szczególnie donośne, które zagłuszałyby puls metronomu. Część metronomów ma też wśród swoich funkcji możliwość strojenia instrumentów. Zazwyczaj posiada on kilka trybów takiego strojenia w tym regularne, płaskie, podwójnie płaskie i wg skali chromatycznej, a zakres strojenia obejmuje najczęściej od C1 do C8.

Tempo utworów Shumanna

Przy wielu utworach klasycznych, oprócz metrum czy znaków przykluczowych oznaczone jest również przez kompozytora tempo, w jakim należy wykonywać dany utwór. Choćby  Ludwik van Beethoven korzystał z metronomu i obok oznaczeń słownych pisał nad pierwszą pięciolinią na przykład [ćwierćnuta]=60, co oznacza tyle, że metronom ustawiony na cyfrę 60 będzie wybijał ćwierćnuty. W utworach Roberta Schumanna natomiast oznaczenia metronomiczne zwykle nie pasują do specyfiki utworu. Często tempo jest za szybkie w stosunku swego rodzaju “śpiewności” kompozycji Shumanna. Panuje powszechne przekonanie, że metronom Schumanna był po prostu zepsuty.

 

Dodaj komentarz

Powiązane artykuły